Instructor Graded Assignment

Instructor Graded Assignment

In this and future Instructor Graded Assignments you will be asked to use the answers you found in the Unit 1 Assignment. Note: For these questions you need to cite a reliable source for information, which means you cannot use sites like Wikipedia, Ask.com®, and Yahoo® answers. If you do use those sites the instructor may award 0 points for your response. The Assignment problems must have the work shown at all times. The steps for solving the problems must be explained. Failure to do so could result in your submission being given a 0. If you have any questions about how much work to show, please contact your instructor. Assignments must be submitted as a Microsoft Word® document and uploaded to the Dropbox for Unit 2. Type all answers directly in this Assignment below the question it applies to. All Assignments are due by Tuesday at 11:59 PM ET of the assigned Unit.

Finding the National Average Price for Gas

These first few questions will require you to use the internet to search for the national average price for gas. Remember to use a scholarly site for information. List the website(s) you visited here:

http://www.eia.gov/tools/faqs/faq.cfm?id=287&t=10(2 points): What was the average price of a gallon of gas 1 year from when your business math class started? I am confused with this question; my class began in August 2014 so 1 year from then will be 2015 so I have to go to the projected gasoline prices which for a gallon of gasoline are projected to be $ 3.38 as compared to $ 3.48 in 2014 down 10 cents a gallon. (5 points): You have $50 on hand and need to buy gas. How many gallons of gas can you buy (using the value you reported in Question 1.) @ $ 3.38 per gal. I would be able to purchase 14 gallons for $ 47.32 leaving $ 2.68 from the original $ 50.00. $ 3.38 x 14 = $ 47.32. 3. (5 points): If gas prices were to drop 10% from the current price, how much would a gallon of gas cost now?

Current price per gallon of gasoline is $ 3.50 so a gallon would drop from 3.50 to $ 3.15 per gallon a drop of 35 cents per gallon which is 10% of $3.50. 4. (5 points): Using the average for 1 year ago, and the average for 6 months ago, calculate the percent increase or decrease in the price of a gallon of gas over that 6 month time span. The average price per gallon of gasoline in the U.S 6 months ago May, 2014 was$ 3.66, the average price 1 year ago Oct. 2013 was $ 3.27, = ((3.66 – 3.27) / |3.27|) * 100 = (0.39 / 3.27) * 100 = 0.119266 * 100 = 11.9266% change = 11.9266% increase

Finding the National Average for Food for One Person

Questions 5, 6, and 7 will require you to search for the national average for food for one person. Remember to use a scholarly site for information. List the website(s) you visited here: http://www.cnpp.usda.gov/sites/default/files/CostofFoodAug2014.pdf5. (3 points): What was the national average for food for a month for one person, one year ago from the date the class started? Use the average for a 35-year-old male, and if multiple figures are given for that gender and age, use the highest number. $364.90 6. (5 points): If this person lives in a state with a 7% sales tax on all food purchases, how much will they need to spend on food for one year? $4,685.28

7% of 364.90 = 25.54 + 364.90 = 390.44 x 12 = $4,685.28 7. (5 points): Create an equation you could use to calculate the cost one person spends on food for a year (assume no tax on the food), using this site. Your equation must work for any age range, and any gender now. I went with the highest (liberal) cost for a single person per month which is $373.10 per month 373.10 x 12 = $ 4472.20 for one year’s food supply cost, I hope I understood this question correctly.

Essay Question (15 points)

8. Using the internet, find a website where a linear equation is used. Using that website as a source, write a ¾ – 1 page essay response in which you discuss how the equation was used, if it was used correctly, and what solutions to the equation mean (in other words, why are you using the equation in the first place? What is the solution supposed to tell you once you find it).

Requirements for essay

Write your essay in this document – do not save it in a separate file. You must clearly state your position with well-structured paragraphs using proper grammar, spelling, and sentence structure. This is not an “opinion” question – you must offer evidence to support your position, using properly cited sources. Your answer must be between ¾-1 page in length.

You must cite and reference at least one source (book, website, periodical) using APA format. The required website counts as one source. You may submit your Assignments to the Math Center for review. Tutors will not grade or correct the Assignment, but they will provide guidance for improvement. Tutors will not, however, help you find web sites for the Assignment. Be sure to submit Assignments early enough to receive feedback and make corrections before the Assignment due date (24 hour turn-around times Monday-Thursday and 48 hour turn-around times on weekends are typical). Email Assignments to: kumc@kaplan.edu. Please put “MM255 Assignment Review” in the subject line of the message.

Thomas Doyle

Unit 2 assignment Essay
MM255 Business Math and Statistical Measures

If you’ve ever doubled a favorite recipe, you’ve applied a linear equation. If one cake equals 1/2 cup of butter, 2 cups of flour, 3/4 tsp. of baking powder, three eggs and 1 cup of sugar and milk, then two cakes equal 1 cup of butter, 4 cups of flour, 1 1/2 tsp. of baking powder, six eggs and 2 cups of sugar and milk. To get twice the output, you put in twice the input. You might not have known you were using a linear equation, but that’s exactly what you did. http://classroom.synonym.com/real-life-functions-linear-equations-2608.htmlI use linear equations when I do my payroll, for example, If my foreman Chris works 2 hours at the rate of 20.00$ per hour, X = the number of hours worked and y equals the hourly rate so Y = 20x or 40.00$. I did not realize there were so many linear and nonlinear equations used in everyday life situations, they were always there I just never saw them for what they were. I use linear equations in the first example in order to increase the output and in the second to figure the correct payroll amount and these are the exact results I achieved.

Get Best affordable custom college essay from StudyAcer .

StudyAcer
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Work With StudyAcer

StudyAcer

Quality Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

StudyAcer

Qualified Writers

We have hired a team of professional writers experienced in academic and business writing. Most of them are native speakers and PhD holders able to take care of any assignment you need help with.

StudyAcer

Unlimited Revisions

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account.

StudyAcer

Prompt Delivery

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. We will always strive to deliver on time.

StudyAcer

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text.

StudyAcer

24/7 Customer Support

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

StudyAcer

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

StudyAcer

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

StudyAcer

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

StudyAcer Services

No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.

StudyAcer StudyAcer

Essays

Essay Writing Service

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

StudyAcer StudyAcer

Admissions

Admission Essays

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

StudyAcer StudyAcer

Reviews

Editing Support

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

StudyAcer StudyAcer

Reviews

Revision Support

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied.